fbpx

Blog

STAY IN TOUCH OVER THE SUMMER CZYLI JAK PODTRZYMAĆ KONTAKT Z ANGIELSKIM W WAKACJE

Rozpoczęło się lato, a razem z nim upragnione wakacje dla dzieci i młodzieży oraz czas urlopów dla osób dorosłych.

Po nietypowym roku szkolnym, zapewne także i letni wypoczynek nie będzie taki jak zwykle. Być może nie wszyscy trafimy na słoneczne plaże, czy zagraniczne wycieczki „all inclusive”. Jednakże jedno jest pewne – po dłuższym okresie wytężonej pracy i nauki, każdy z nas zasługuje na relaks, wypoczynek i wytchnienie od codziennych czynności.

Okres wakacyjny jest także często uzasadnieniem dla zrobienia sobie przerwy w nauce języka obcego. Wiele szkół językowych doświadcza wtedy przymusowego przestoju, a kursy wakacyjne nie cieszą się tak wielkim powodzeniem jak te organizowane w pozostałych miesiącach. Powód dla takiej sytuacji jest jak wyżej – każdy potrzebuje odpoczynku od książek i nauki.

Czy wakacje muszą oznaczać przerwę w nauce języka?

Czy jednak powinniśmy całkowicie rezygnować z kontaktu z językiem i narażać się na utratę ciężko wypracowanych w czasie kursu umiejętności?

Dziś chciałabym przypomnieć o kilku metodach podtrzymania tego kontaktu, bez konieczności korzystania z podręczników.

W internecie można znaleźć wiele aplikacji (także darmowych) do nauki języków, które pomogą nam na przykład w trenowaniu słownictwa nawet na leżaku, czy przy basenie.

Jeśli jednak chcemy odpocząć od nauki słówek, polecam przeznaczenie czasu na trening umiejętności jak

  • słuchanie,
  • czytanie
  • mówienie

Jak to zrobić i jak sprawić by stało się przyjemnością a nie ciężarem?

Oto kilka pomysłów:
Po pierwsze  LISTENING czyli oglądanie filmów i seriali w oryginale, w zależności od stopnia zaawansowania możemy je oglądać z napisami (oczywiście również w języku oryginalnym) lub bez. Możemy to robić np. za pośrednictwem serwisów VOD, z których i tak korzystamy na co dzień. Możemy również posłuchać ciekawego wykładu na stronie TED talks (skrót od Technology, Entertainment and Design) lub skorzystać z zasobów youtube. Dobrym pomysłem jest także trenowanie umiejętności słuchania z pomocą tekstów ulubionych piosenek na stronie lyricstraining.com 

Po drugie READING – czytanie książek i artykułów w języku, którego się uczymy. Osoby mniej zaawansowane mogą zacząć od uproszczonych wersji znanych utworów, tak zwanych readersów, które są dostępne na kilku poziomach trudności. Osoby poszukujące trudniejszych tekstów mogą się zmierzyć z artykułami, krótkimi opowiadaniami lub nawet powieściami w oryginale. Jeśli jednak nie chcemy się szybko zrazić, nie zaczynajmy od razu od dramatu psychologicznego czy kryminału medycznego w języku angielskim, a na przykład od książki dla dzieci lub młodzieży typu seria o Harrym Potterze.

Po trzecie SPEAKING – jeśli mamy możliwość kontaktu lub rozmowy z rodowitym użytkownikiem języka czyli native speakerem, to nie bójmy się tego i skorzystajmy z okazji, aby potrenować mówienie. Jeśli nie znamy takiej osoby, możemy jeszcze spróbować poszukać grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możemy porozmawiać na interesujące nas tematy i poćwiczyć też pisanie.

A no i pamiętajcie żeby zaglądać na profile szkoły Edu English w mediach społecznościowych
Edu English Centrum Języka Angielskiego Facebooku  oraz nasze konto @superlektorki na instagramie. Tam też możesz uczyć się razem z nami angielskiego. w czasie wakacji.

SO .. HAVE A WONDERFUL SUMMER AND KEEP IN TOUCH WITH ENGLISH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *