fbpx

Blog

MASTER THE IRREGULAR VERBS CZYLI JAK OSWOIĆ CZASOWNIKI NIEREGULARNE

W mojej pracy lektora języka angielskiego często spotykam się z pytaniem od uczniów czy istnieje sposób na szybkie opanowanie listy czasowników nieregularnych w języku angielskim.
Prawdą jest to, że długa tabelka, która jest nieodłączną częścią prawie każdego podręcznika, może stać się udręką dla kursantów w różnych grupach wiekowych. Nauczenie się jej wymaga na pewno poświęcenia oraz dużej ilości mozolnej nauki pamięciowej, na którą tak często brakuje czasu w natłoku codziennych obowiązków. Trudno się jednak nie zgodzić, że znajomość czasowników nieregularnych jest kluczowa i niezbędna do prawidłowego porozumiewania się w języku obcym.
Skoro więc nie ma innej rady, nie pozostaje nic innego, niż zabrać się do nauki ☺ Czy jednak są na to jakieś metody? Czy można sobie jakoś ułatwić zapamiętanie dużej ilości słówek na raz? Spróbuję się nad tym zastanowić.

Różne zmysły – różne style

Jak powszechnie wiadomo, w procesie uczenia się czynny udział biorą nasze zmysły – wzrok, słuch, a nawet dotyk. U większości z nas, jeden ze zmysłów odruchowo osiąga przewagę nad innymi i staje się głównym narzędziem do przyswajania nowych informacji. Pedagogika wyróżnia trzy główne style uczenia się i zapamiętywania, którymi są styl wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny.
Wynika z tego, że każdy człowiek jest inny i każdy uczy się w trochę inny, bardzo osobisty sposób. Dla wzrokowców najlepiej sprawdzi się technika czytania zapisanych informacji i skojarzeń wizualnych, słuchowcy osiągną najlepsze wyniki poprzez korzystanie z materiałów audio i głośne powtarzanie usłyszanego wcześniej słownictwa, a kinestetycy będą się uczyć poprzez ruch i działanie. Dlatego właśnie, zabierając się do przyswojenia sobie większej ilości materiału lub słownictwa, każdy powinien zastanowić się który styl uczenia się jest mu najbliższy i w konsekwencji wypracować sobie własny, najskuteczniejszy sposób nauki.
W przypadku czasowników nieregularnych dobrym sposobem dla wzrokowców mogą być na przykład fiszki. Można wykonać je odręcznie lub użyć dostępnych w internecie programów do projektowania. Dobrym sposobem jest też stosowanie obrazków ilustrujących znaczenie czasowników, które mogą pomóc w nauce na zasadzie tworzenia skojarzeń. Zaletą fiszek jest też to, że nie zajmują one dużo miejsca, można je mieć zawsze przy sobie i przeglądać w wolnych chwilach. Metodą dla słuchowców może być na pewno odtwarzanie sobie wymowy czasowników w słownikach internetowych i głośne ich powtarzanie oraz osłuchiwanie się poprzez oglądanie filmików dostępnych w internecie. W przypadku kinestetyków pomocne mogą być różnego rodzaju gry, które są bardzo łatwe do samodzielnego przygotowania. Mogą to być na przykład gry typu bingo, memory, czy domino.

Czy istnieje sposób, który sprawdzi się dla wszystkich? Może Quizlet? 

Na zajęciach językowych w szkole Edu English korzystamy ze strony internetowej Quizlet,  z której pomocą trenujemy z uczniami nowe słownictwo, a także dodatkowo zachęcamy ich do samodzielnych treningów w domu. Quizlet jest stroną przeznaczoną zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Można tu bezpłatnie korzystać z gotowych zestawów fiszek lub przygotowywać własne, którymi następnie można podzielić się z innymi użytkownikami. Istnieje również wersja mobilna tej aplikacji, którą bez problemu można sobie zainstalować, na przykład na telefonie komórkowym, a następnie korzystać z niej nie tylko w domu.
Quizlet jest dobrym rozwiązaniem dla osób reprezentujących różne style uczenia się. Można tu skorzystać z sześciu trybów nauki, którymi są takie zadania jak przeglądanie fiszek, rozwiązywanie ćwiczeń polegających na wielokrotnym wyborze, tłumaczeniu słów, dopasowywaniu oraz zapisywaniu ze słuchu. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać zarówno na zajęciach z lektorem, jak i samodzielnie, ponieważ Quizlet automatycznie wskazuje i koryguje błędy ucznia, a następnie często powraca do słownictwa, z którym wystąpiły trudności. Co więcej w programie można posłuchać prawidłowej wymowy, a tworząc własne zestawy, do każdej fiszki można dodać obrazek lub zdjęcie, które pokazują znaczenie słów. Dodatkowo jest tu także element zabawy edukacyjnej w postaci prostej gry Grawitacja, w której liczy się szybkość w prawidłowym zapisywaniu słów. Dodatkowo na zajęciach grupowych można też skorzystać z zabawy Quizlet Live, która polega na dopasowywaniu pojęć i definicji na ekranach telefonów.  Uczniowie logują się do aplikacji i grają w losowo dobranych zespołach.

Moi uczniowie, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, często chwalą sobie pomoc tej aplikacji, zwłaszcza przy uczeniu się czasowników nieregularnych.
Poniżej link do jednego ze stworzonych przeze mnie zestawów:

​https://quizlet.com/377887867/irregular-verbs-szkola-flash-cards/

Wszystkie opisane przeze mnie ćwiczenia są niewątpliwie bardzo pomocne w trenowaniu nowego słownictwa. Wcale jednak nie znaczy to, że tradycyjne metody uczenia się są nieprzydatne. Standardowe zapamiętywanie listy czasowników jest tak naprawdę podstawą tego procesu, który można sobie znacznie ułatwić, pamiętając o pewnych zasadach.

Podawać często, ale w małych ilościach

Choć brzmi to jak złota zasada prawie każdej diety, zaskakująco może się ona sprawdzić także przy nauce czasowników. Mając przed sobą tabelkę kilkudziesięciu form czasu przeszłego, pierwsze co powinniśmy zrobić, to podzielić ten spis na mniejsze grupy, liczące od sześciu do dziewięciu słów. Niektórzy nauczyciele polecają grupowanie czasowników pod względem podobieństw w tworzeniu się form czasu przeszłego, jednakże tradycyjny podział alfabetyczny na pewno również się sprawdzi. Po dokonaniu podziału na „małe porcje”, należy zabrać się do pracy i każdego dnia starać się zapamiętać nową grupę słów. Naszą codzienną naukę możemy oczywiście połączyć z szybką powtórką wyrazów z poprzedniego dnia. Metoda ta na pewno wymaga dużo samodyscypliny, ale naprawdę daje  duże efekty, co sprawdziłam na przykładzie własnych uczniów. O wiele łatwiej jest uczyć się kilku słów dziennie przez cały tydzień, niż starać się zapamiętać całą tabelkę w przeddzień szkolnego sprawdzianu. Przyswojenie sobie grupy kilku czasowników zajmie nam co najwyżej
15 minut dziennie, więc może warto włączyć to do naszych codziennych rytuałów, takich jak na przykład oglądanie ulubionego serialu, czy rozmowa z przyjaciółmi. Najważniejsze to być systematycznym i konsekwentnym w wykonywaniu postawionego przed nami zadania.

Niedawno usłyszałam opinię, że z czasownikami nieregularnymi jest trochę jak z tabliczką mnożenia. Uczenie się ich może wydawać się nieciekawe i uciążliwe. Jednak bez ich znajomości trudno pójść do przodu i wejść na wyższy poziom zaawansowania. Życzę powodzenia wszystkim, którzy po raz pierwszy sięgają po tabelkę czasowników. Zapewniam, ,ze nie jest ona wcale taka straszna i mam nadzieję, że moje rady okażą się przydatne. ​

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *